Ta strona korzysta z cookies, czyli niewielkich plików zapisywanych w Twoim urządzeniu - dowiedz się więcej rozumiem

Narzedzia

Siła Natury

25 lat „Kotarzan”

23 Oct 2017   15:21

W październiku Rodzinna Grupa Pieśni i Tańca „Kotarzanie” świętowała 25-lecie swojego istnienia. Ktoś może powiedzieć, że to niewiele, bo są zespoły, które mają staż znacznie dłuższy - 50, 70 lat. Jednak przez ćwierć wieku można zrobić naprawdę wiele. To aż 25 lat wkładu zespołu w zachowanie dziedzictwa kulturowego Brennej i Górek, poprzez prezentację śpiewów, tańców, strojów oraz scenek rodzajowych naszego rodzaju. To przede wszystkim ciężka praca społeczna założycieli, kierowników i choreografów, którzy często kosztem swoich zawodowych obowiązków, rodziny, oddają dla grupy swój czas, pieniądze i energię.

            Sami członkowie grupy o powstaniu zespołu tak piszą: “Teraz po naszymu łopoiwiymy Wóm jak powstoł nasz Zespół. Każdy z nas mo już rodziny, toteż baba czy chłop dziwali sie krzywo na siebie jak jedyn szoł na próbe czy na wystymp, a drugi musioł siedzieć w chgałpie przy dzieckach, a że ponikierzy z nas tańcowali już w zespole tóż ciągło nas do tej kultury. Nie marzyli my o wielkim zespole, ale aspoń żeby sie razym spotkać, pośpiywać i potańcować, jak sie już wieczór dziecka do spać, próby mómy dopiyro o łósmej. Nowych członków nóm przybywało, młodzi pobiyrają sie, my im pómogemy, choćby tym że idymy na wiesieli. I tak łod roków wystympujemy na TKB, bierymy udział w przeglądach, a zdobyte piyniądze przeznaczómy na stroje kiere se sami szyjymy. Śpiywómy pieśniczki, ty kiere nasze starki śpiywały, tańcujymy tańce kiere sie łu nas w Brynnej hańdownij na muzykach tańcowało, przekazujymy to naszym dzieckómi takmómy pewność, że co piekne było i je, na zawsze w naszych sercach pozostanie. A że najwyższy gróń w Brynnej to Kotarz,kiery se tak stoi dumnie jak strażok na warcie i bacznym łokiym na naszą całą wioske spoziyro, toż my sie też mianowali „Kotarzanie”.

Rodzinna Grupa Pieśni i Tańca „Kotarzanie” została założona w 1992 r. przez Annę Gielatę, osobę od dziecka związaną z miejscowym folklorem.  Pierwszym kierownikiem Zespołu była Halina Cieślar. Członkowie na próby przychodzili całymi rodzinami, stąd międzypokoleniowy charakter grupy. Obecnie zespół prowadzi Teresa Gawlas a choreografem jest Zdzisław Greń, który na tym stanowisku zastąpił Annę Gielatę, laureatkę srebrnej cieszynianki w 2002 r.  “Kotarzanie” występują na festiwalach, przeglądach i imprezach folklorystycznych w kraju i za granicą dumnie promując kulturę ludową górali śląskich, a nade wszystko naszą gminę. W tym roku podczas Dożynek Ekumenicznych Zespół oraz Anna Gielata i Teresa Gawlas otrzymali Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego przyznane przez Sejmik Województwa Śląskiego.

            W październiku Zespół uroczyście świętował swój jubileusz. Na zaproszenie kierownictwa w Piwnicy Artystycznej w Brennej zebrali się członkowie grupy, założycielka Zespołu Anna Gielata, Wójt Gminy Brenna Jerzy Pilch, Przewodniczący Rady Gminy Marcin Janasik, Skarbnik Gminy Brenna Joanna Macura, Dyrektor Ośrodka Promocji, Kultury i Sportu Gminy Brenna Katarzyna Macura, przedstawiciele zespołów regionalnych naszej gminy: Dziecięcego Zespołu Regionalnego „Mała Brenna” oraz Zespołu Regionalnego im. Józefa Macha „Brenna”, a także przyjaciele i znajomi. Na ręce Teresy Gawlas i Zdzisława Greń składano życzenia i gratulacje. Goście otrzymali dyplomy oraz okolicznościowe upominki.