Ta strona korzysta z cookies, czyli niewielkich plików zapisywanych w Twoim urządzeniu - dowiedz się więcej rozumiem

Narzedzia

Siła Natury

Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy

Wszystkich mieszkańców z terenu gminy Brenna, którzy przyjęli uchodźców prosimy o kontakt telefoniczny z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Brennej pod numerem telefonu 33 853 64 59. Informacja ta jest niezbędna do przekazania informacji służbą policji oraz udzielania wszelkiej pomocy.

Osoby, które zgłaszają się do rządowych punktów rejestracji uchodźców kierowane są do wojewódzkich, następnie powiatowych ośrodków noclegowych, w których zapewniona jest opieka. W przypadku braku miejsc we wskazanych ośrodkach będą uruchamiane miejsca na terenie Gminy. 

Przyjęcie uchodźców do domów przez osoby prywatne jest dobrowolne. Koszty pomocy prywatnej (noclegu, wyżywienia, kosztów rachunków, opłat za śmieci, itd.) na dzień dzisiejszy nie są refinansowane. Więcej informacji na stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Baza lokalowa dla uchodźców z Ukrainy - Praktyczne narzędzie pomocnicze dla mieszkańców naszego regionu oferujących pomoc mieszkaniową dla obywateli Ukrainy. Baza danych jest narzędziem pozwalającym z jednej strony – skojarzyć osoby które chcą pomóc uchodźcom, z drugiej strony jest pomocne dla osób poszukujących lokum dla osób dotkniętych problemem wojny, które znajdują się na terenie naszego Województwa - Śląskie dla Ukrainy.

Osoby, które uciekły przed wojną z terenu Ukrainy mogą bezpłatnie korzystać z polskiej opieki medycznej i służby zdrowia.

Aktualne informacje dla obywateli Ukrainy dostępne są na stronie - ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 Informacje dla obywateli Ukrainy

  • Jeżeli nie masz zapewnionego miejsca pobytu w Polsce, możesz skorzystać z darmowego noclegu i transportu do miejsca zakwaterowania. Więcej informacji znajdziesz w punkcie recepcyjnym.
  • Masz dostęp do bezpłatnej opieki medycznej i służby zdrowia. Zapewnimy dostęp do innych instytucji.
  • Nie martw się o formalności. Twój dalszy pobyt w Polsce będzie legalny – w najbliższych dniach nie musisz składać żadnych wniosków.
  • W największych miastach Polski działają punkty informacyjne i infolinie (listę znajdziesz na stronie ua.gov.pl).
  • Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji, zadzwoń na infolinię: +48 47 721 75 75. Aby uzyskać informacje na temat legalizacji pobytu, obywatele Ukrainy mogą się też kontaktować z infolinią Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego: 32 606 32 32.
  • Regularnie odwiedzaj stronę ua.gov.pl.

 

Zwracamy się z prośbą do Państwa o wskazanie osób, instytucji, fundacji etc, deklarujących swoją nieodpłatną pomoc uchodźcom z Republiki Ukrainy. W załączeniu przesyłamy plik z tabelą, który wypełniony można wysłac na adres amail: poczta@brenna.org.pl

Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України

Załączniki: