Ta strona korzysta z cookies, czyli niewielkich plików zapisywanych w Twoim urządzeniu - dowiedz się więcej rozumiem

Narzedzia

Siła Natury

Kulinarne przygotowania do Wielkanocy

07 Apr 2017   13:13

Sukces imprezy „Faworkowo, oponkowo pysznie”, przygotowującej do Tłustego Czwartku, zmobilizował nas do zorganizowania podobnego wydarzenia, tym razem w Górkach Wielkich. 6 kwietnia w Szkole na Żagana odbyły się kulinarne przygotowania do Świąt Wielkanocnych.

Tym razem również na spotkanie obowiązywały wcześniejsze zapisy i znów, co bardzo nas cieszy, rozdzwoniły się telefony od osób chcących uczestniczyć w warsztatach. W sumie udział w nich wzięło ponad 50 osób. Grupę stanowili w głównej mierze mamy i babcie z pociechami.

Wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez nieocenionej pomocy Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Górek Wielkich, na czele z Panią Czesławą Waliczek. Na spotkaniu organizacyjnym, na którym ustalaliśmy wszystkie szczegóły dotyczące imprezy, Panie z KGW z wielkim entuzjazmem proponowały dania, z którymi następnie musieli zmierzyć się uczestnicy. Przygotowały również przepisy oraz listę produktów, które należało kupić.

W dniu warsztatów na wyznaczonych stanowiskach czekały wydrukowane instrukcje, przydatne produkty spożywcze oraz narzędzia kuchenne. Dla małych i dużych kucharzy wymyśliliśmy dwa wyzwania kulinarne.

Dzień wcześniej Pani Ela Bożek z KGW przygotowała ciasto niezbędne do wypieku pierniczków, czyli pierwszego zadania. Teraz należało je rozwałkować na odpowiednią grubość, a następnie foremkami wycinać fantazyjne wzory baranków, zajączków, jajeczek i kurczaczków. Dzieci największą uciechę miały z dekorowania upieczonych już piernikowych kolorowymi kuleczkami oraz lukrem. Tu przydała się zegarmistrzowska precyzja, ponieważ naprawdę nie jest łatwo dokładnie ustroić pierniczki drobnymi kuleczkami, a jeszcze trudniej jest równo rozprowadzić lukier. Cierpliwość i wytrwałość się opłaciła, gdyż na stołach pojawiły się piękne ciasteczka rodem z najlepszych cukierni!

Drugim wyzwaniem czekającym na uczestników było wyczarowanie przepysznych muffinkowych zajączków. Do ich udekorowania konieczne były dobrze wszystkim dzieciom znane biało-różowe pianki jojo. Na czym polegała trudność? Na tym, aby nie zjeść ich samych, tylko wykonać z nich uszka, noski i wąsy słodkich zajączków.

Przez cały czas trwania kulinarnych zmagań, fachową pomocą służyły niezastąpione Panie z KGW. Do uszka szeptały tajemnice kucharskie, które pomogły małym szefom kuchni przyrządzić wszystkie smakowite pyszności.

Na najmłodszych czekała jeszcze jedna niespodzianka – warsztaty tworzenia niecodziennych pisanek. Niezbędne do ich wykonania były: styropianowe jajka, kolorowy papier samoprzylepny, ozdobne piórka, maleńkie cekiny o różnorodnych kształtach, bibuła, mulina, szpilki, klej i nożyczki. Okazało się, że dzieci mają nie tylko talent kucharski, ale również plastyczno-manualny, ponieważ pisanki, które wykonały, były naprawdę zjawiskowe! Z całą pewnością będą się pięknie prezentować na świątecznym stole.     

Oczywiście nikt z imprezy nie wyszedł z pustymi rękami. Każdy do pudełka spakował wszystko to, co sam przygotował. Zadowoleni z imprezy rodzice i jeszcze bardziej szczęśliwe dzieci utwierdzają nas w przekonaniu, że warto jest organizować tego typu wydarzenia. Co więcej, przy tego typu spotkaniach jest okazja, aby nie tylko wymienić się kulinarnymi doświadczeniami, nauczyć się nowych rzeczy i spędzić miło czas, ale przede wszystkim zintegrować mieszkańców.

O sukcesie imprezy świadczy także fakt, że zainteresowały się nią lokalne media. W radio CCM można było usłyszeć zaproszenie na kulinarne zmagania, a w samym wydarzeniu uczestniczył dziennikarz portalu internetowego ox.pl. Reportaż z warsztatów dostępny jest na stronie internetowej: www.ox.pl.  

Mamy nadzieję, że również ta impreza na stałe zapisze się w kalendarzu imprez gminy Brenna i za rok znów spotkamy się na rodzinnych przygotowaniach do Wielkanocy.   

Wielkie podziękowania za pomoc w organizacji imprezy składamy Paniom z KGW Górki Wielkie na czele z Panią Czesławą Waliczek. Bez Waszej pomocy impreza nie mogłaby się odbyć! Dziękujemy!

 

Poniżej zamieszczamy przepisy, z których korzystali uczestnicy warsztatów.

 

Pierniczki – ciasto na figurki

Składniki:

- 0,40 kg (400g) mąki wrocławskiej

- 0,20 kg (200g) cukru pudru,

- 2 łyżki miodu sztucznego,

- 0,05 kg (50 g) masła,

- 2 szt. jajka,

- 1 łyżeczka sody oczyszczonej,

- 1 łyżeczka przyprawy do pierników.

Osiać mąkę, dodać cukier puder, sodę, przyprawę, miód, masło, jajka. Wszystko razem wyrobić. Zostawić na 1 godzinę. Wałkować na grubość 4-5mm. Układać na posmarowanej blasze. Smarować pędzelkiem roztrzepane jajko z odrobiną mleka. Piec w temperaturze 160 – 180 0C. Zimne lukrować i dekorować.

 

Słodkie zajączki

Składniki:

CIASTO:

- 150 g margaryny,

- 80 g cukru,

- 2 szt. jajka

- 110g mąki,

- 1 łyżeczka proszku do pieczenia,

- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego,

- 120 g wiórek kokosowych.

KREM:

- 40g białej czekolady,

- 150 g margaryny,

- 100 g cukru,

- 50 g wiórek kokosowych,

DO DEKORACJI:

- 20 szt. pianek jojo,

- 12 szt. rodzynek.

Ubij margarynę z cukrem, aż do puszystej konsystencji. Stopniowo dodawaj jajka, wciąż ubijając. Podaj powoli mąkę z proszkiem do pieczenia i wanilią i mieszaj, aż ciasto się połączy. Powoli wsypuj wiórki kokosowe i delikatnie wymieszaj łyżką. Włóż papilotki do formy na muffiny i nałóż do nich ciasto do ¾ wysokości. Piecz przez 20 minut w temperaturze 180 0C. Wyjmij babeczki z piekarnika i pozostaw do ostygnięcia. Rozpuść białą czekoladę w kąpieli wodnej. Mikserem ubij margarynę z cukrem drobnoziarnistym. Na koniec dodaj rozpuszczoną czekoladę. Ubijaj do połączenia składników. Udekoruj wielkanocne babeczki kremem. Zostaw łyżkę kremu do łączenia dekoracji. Posyp babeczki wiórkami kokosowymi. Potnij sześć pianek na dwie części, by powstały policzki. Pozostałe dwie pianki rozwałkuj i potnij na 12 części, by uformować noski. Wszystkie części sklejaj ze sobą kremem. Umieść wszystkie elementy na babeczkach. Zespalaj wszystko kremem. Z rodzynek zrób zajączkom oczka.

Smacznego!