Ta strona korzysta z cookies, czyli niewielkich plików zapisywanych w Twoim urządzeniu - dowiedz się więcej rozumiem

Narzedzia

Siła Natury

Bliżej przyrody – ścieżka po Górze Bucze

03 Jul 2020   14:09

       Góra Bucze to unikatowe miejsce, pełne pięknych i rzadkich roślin. Bogaty i różnorodny jest tutaj także świat zwierząt. Żyje tutaj aż 80 gatunków ptaków. A po zachodzie słońca jest szansa zobaczyć żerujące nietoperze. Dzięki realizacji projektu pt.: „Ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza po górze Bucze” współfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki w Katowicach na ścieżce pojawiły stanowiska edukacyjne tablice z mapami, a w punkcie widokowym tablica z panoramą.  Aby ułatwić spacery po ścieżce odnowiono oznaczenia szlaku oraz zamontowano na trasie drogowskazy. Sporym ułatwieniem są także drukowane mapy ścieżki dostępne w Informacji Turystycznej, w Bacówce „Bucze” oraz w wielu innych atrakcjach na terenie gminy Brenna.

        Oficjalne otwarcie odnowionej ścieżki  odbyło się  27 czerwca 2020r. Podczas tego wydarzenia chętni wzięli udział w wykładzie oraz spacerze z przyrodnikami: Tomaszem Jonderko i Tomaszem Beczałą, którzy pokazali najpiękniejsze okazy przyrody.  Odkrywanie tajemnic Góry Bucze rozpoczęło się w Parku Kossaków, skąd za znakami Szlaku Kamyka uczestnicy dotarli na ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną po Górze Bucze. Tutaj prócz niezwykłych roślin zwiedzający mogli podziwiać niezwykła panoramą. Z punktu widokowego widać m.in. grzbiet Starego Gronia, rozległe wzniesienie Równicy, pasmo Czantorii, grzbiet Góry Tuł i Jasieniowej, pasmo Beskidu Śląsko-Morawskiego z najwyższym szczytem Łysą Górą. Dzięki stanowisku z lekcją dendrologii, każdy mógł bez problemu rozpoznać gatunki drzew. Przyrodnicy opowiedzieli także wiele ciekawostek i legend.  Na szczycie Góry Bucze pokazali oni grupie głębokie doły z odsłoniętymi wapieniami cieszyńskimi. Według legendy krążącej wśród miejscowej ludności, w tym miejscu stał niegdyś kościół, który zapadł się pod ziemię. Uczestnicy zawitali także do Bacówki „Bucze”.

        Wędrówkę ścieżką rozpoczyna się w centrum Górek Wielkich, tuż przed mostem na rzece Brennicy. Aby przejść w całości trasę, trzeba zarezerwować około 2 godziny. To świetna propozycja na rodzinne spacery. Jest także możliwość rozpoczęcia wycieczki od Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków”, podążając początkowo niebiesko-białym Szlakiem Kamyka, który jest szlakiem łącznikowym do ścieżki.