Ta strona korzysta z cookies, czyli niewielkich plików zapisywanych w Twoim urządzeniu - dowiedz się więcej rozumiem

Narzedzia

Siła Natury

Edukacja i informacje

Pojemniki na odzież używaną

Na terenie Gminy Brenna znajdują się pojemniki przeznaczone do składowania używanej odzieży i tekstylii gospodarczych. Niestety od pewnego czasu obserwujemy, że worki z materiałami składowane są nawet bezpośrednio wokół niezapełnionych pojemników, co wpływa negatywnie na wizerunek naszej gminy. Urząd Gminy Brenna zwraca się z prośbą o umieszczanie odzieży bezpośrednio w przeznaczonych do tego celu pojemników. Liczymy na Państwa zrozumienie.

Odpady a warunki atmosferyczne

Okres jesienno-zimowy sprzyja niekorzystnym warunkom atmosferycznym takim jak silny wiatr. W tereminach odbioru odpadów często obserwujemy rozwiane worki oraz inne odpady, które nie zostały umieszczone w workach dostarczonych przez jednostkę wywozową lub pochodzą bezpośrednio z posesji. Przemieszczając i zatrzymując się na pobliskich zadrzewieniach, rowach melioracyjnych i innych trudno dostępnych miejscach szpecą krajobraz. Przypominamy zatem, by umieszczać je w zawiązanych workach, aby zapobiegać ich niepotrzebnemu rozwiewaniu. Jeśli za oddane odpady otrzymamy worki na wymianę, to starajmy się o ich możliwie szybkie zabranie ich sprzed posesji.

Nowe zasady segregacji odpadów od stycznia 2018 roku

Zgodnie z nowymi zasadami wynikającymi z Rozporządzenia Ministrów Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz. U.  z 2017 r. poz. 19) do żółtych worków oznaczonych napisem "Metale i tworzywa sztuczne" będziemy zbierać odpady zawierające metal i opakowania z tworzyw sztucznych, natomiast do brązowych worków oznaczonych napisem "Bio" - odpady ulegające biodegradacji. W związku z tą zmianą, odpady zmieszane będą zbierane w czarnych workach. 

Tablice edukacyjne wzdłuż nabrzeża Brennicy

Miło nam poinformować, że na konkurs pt. "Rzeka miejscem wypoczynku - nie śmieci" przysłano ponad 30 prac. Część z nich zostało wykorzystanych w formie tablic edukacyjnych przy nabrzeżu Brennicy. Zapraszamy do zapoznania się z trasą biegnącą od amfiteatru w Brennej w kierunku Brennej Bukowej.

Zmiany w gminnym systemie gospodarki odpadami komunalnymi od 1 stycznia 2020 r.

Informujemy mieszkańców Gminy Brenna, że z dniem 1 stycznia 2020 r. nastąpiło kilka istotnych zmian w gminnym systemie gospodarowania odpadami komunalnymi. Zmiany te należało wprowadzić w związku z wejściem w życie znowelizowanych przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Przede wszystkim od 1 stycznia 2020 r. każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek segregowania odpadów komunalnych, z uwzględnieniem takich rodzajów jak papier, szkło, plastik i metal oraz bioodpady.

Ponadto odpady biodegradowalne będą odbierane wyłącznie z miejscach ich wytworzenia i nie będzie możliwości ich odbioru na punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (na tzw. pszoku). Przy czym zaznaczyć należy, iż w przypadku, gdy właściciel nieruchomości kompostuje bioodpady w kompostowniku przydomowym nie mniejszym niż 0,9 m3 istnieje możliwość obniżenia miesięcznej opłaty za odbiór odpadów (17,50 zł na osobę). Warunkiem obniżenia opłaty jest złożenie nowej deklaracji.

W przypadku pszoku ustalone zostały limity przyjęcia odpadów remontowo- budowlanych, wielkogabarytowych oraz opon. Ponadto ustalone zostały nowe godziny pracy pszoku:

  • od poniedziałku do piątku od 7.00-14.00
  • każdą pierwszą  i trzecią sobotę miesiąca od 10.00 - 16.00

23 stycznia – Dzień bez opakowań foliowych

Produkcja jednej torebki foliowej trwa mniej niż sekundę, służy nam średnio przez 20 minut, tyle co droga do domu, a rozkłada się blisko 400 lat.

Plastikowa torba stała się również częstym i stałym elementem krajobrazu. Zakopuje się w piasku na plaży, zakotwicza się lub pływa w morzach i oceanach, potrafi fruwać i zagnieżdżać się na drzewach.

Do recyklingu trafia tylko część reklamówek (w USA np. odzyskuje się 60-80% surowca), a ich przetwarzanie czy utylizacja zanieczyszcza powietrze tlenkami węgla i azotu, rakotwórczymi dioksynami oraz metalami ciężkimi.

Zatem, co zamiast foliówki?

W ofercie wielu sklepów znajdziemy obecnie lekkie i kompaktowo zapakowane torby wielorazowe – łatwo się zmieszczą w każdej torebce. Z zakupami zabierzemy się również w koszyku czy plecaku. Jakkolwiek, najlepsza torba jaką sobie sprawimy, to taka, która będzie towarzyszyć nam w sklepie na stałe.

Obchodzony dzisiaj 23 stycznia Dzień Bez Opakowań Foliowych, jest dobrą okazją aby:

  • Zacząć pamiętać o torbie na zakupy.
  • Uszyć/pożyczyć woreczki na warzywa i owoce.
  • Nie kupować wędlin, serów i bakalii w gotowych opakowaniach, wybierać te na wagę i prosić o włożenie do własnego pojemnika.
  • Przekonać się do wody z kranu, a mineralną kupować w szklanych butelkach.
  • Pomyśleć, które z kosmetyków w płynie i butelkach można zamienić na bardziej ekologiczne w kostkach.
  • Spróbować wykonać domowymi sposobami własne środki czystości np. proszek lub płyn do prania, czy inne środki do czyszczenia nawierzchni w domu.

Polecamy kompostowanie

Informujemy mieszkańców, że od 1 stycznia 2020 r. odpady biodegradowalne będą odbierane wyłącznie z miejscach ich wytworzenia (tj sprzed posesji)  i nie będzie możliwości ich odbioru na punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (na tzw. pszoku).

Jednocześnie zaznaczamy, iż w przypadku gdy właściciel nieruchomości kompostuje bioodpady w kompostowniku przydomowym nie mniejszym niż 0,9 m3 istnieje możliwość obniżenia miesięcznej opłaty za odbiór odpadów na 17,50 zł na osobę.

Warunkiem obniżenia opłaty jest złożenie nowej deklaracji.

Załączniki: