Ta strona korzysta z cookies, czyli niewielkich plików zapisywanych w Twoim urządzeniu - dowiedz się więcej rozumiem

Narzedzia

Siła Natury

56 Wojewódzki Przegląd Wiejskich Zespołów Artystycznych

08 Jul 2024   14:42

W dniach 5-7 lipca 2024 r., na scenie breńskiego Amfiteatru im. Elżbiety Bauer, po raz 56 odbył się Wojewódzki Przegląd Wiejskich Zespołów Artystycznych. Ta barwna oraz pełna pasji impreza, to prawdziwe święto miłośników folkloru oraz tradycji o wiejskim charakterze i rodowodzie. Przez trzy festiwalowe dni, na deskach amfiteatru zaprezentowało się ponad tysiąc osób - reprezentantów kapel, grup śpiewaczych i zespołów folklorystycznych z całego Województwa Śląskiego. Artyści-amatorzy zademonstrowali bogaty repertuar dawnych pieśni wykonywanych a cappella lub z akompaniamentem, jak też różnorodność tańców, strojów, gwary i zwyczajów swojego regionu. Entuzjazm i zaangażowanie, jakie wkładali w swoje występy, były naprawdę godne podziwu.

Jury, składające się z profesjonalistów z dziedziny kultury ludowej, miało naprawdę trudne zadanie wyboru najlepszych. Przewodnicząca Krystyna Pieronkiewicz-Pieczko (etnografka, kierowniczka Działu Etnografii Muzeum Śląskiego w Katowicach), dr hab. Magdalena Szyndler (folklorystka, etnomuzykolożka Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie), dr Mariusz Pucia (etnomuzykolog, dyrygent, adiunkt w Katedrze Muzykologii Uniwersytetu Opolskiego), Sławomir Ślósarczyk (choreograf, kierownik Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Bestwina”), oraz Bogusław Lalik - sekretarz, skrupulatnie oceniali każdy występ, zwracając uwagę na oddanie tradycji, wykonanie i autentyczność artystów.

W międzyczasie, przez cały ten czas na terenie parku odbywały się warsztaty z choreografii scenicznej oraz warsztaty z podstaw emisji głosu dla choreografów i członków zespołów, prowadzone przez doświadczonych instruktorów. Dodatkową atrakcją dla wszystkich, były pokazy sztuki ludowej, a także warsztaty malowania drewnianych zabawek. Na zakończenie każdego dnia przeglądu mogliśmy wysłuchać koncertów artystów bardziej znanych szerokiej publiczności. Dla integracji uczestników przeglądu, zarówno tych występujących jak i oglądających, zorganizowane było ognisko z muzyką – do biesiady przygrywała niezawodna Kapela Maliniorze, pieczeniem kiełbasy i tańcami. Stanowiło to doskonałą okazję do nawiązania nowych znajomości i wymiany doświadczeń.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować Regionalnemu Ośrodkowi Kultury w Bielsko-Białej za owocną współpracę, która pozwoliła na zorganizowanie tego nietuzinkowego wydarzenia.

Wyrazy uznania kierujemy również do Jury za ich zaangażowanie i profesjonalizm oraz do wszystkich zespołów za ich udział i niesamowite występy.

Tegoroczny przegląd był nie tylko świętem folkloru, ale również pięknym przykładem wspólnego działania na rzecz zachowania i promowania tradycji.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPlska. Edycja 2024