Ta strona korzysta z cookies, czyli niewielkich plików zapisywanych w Twoim urządzeniu - dowiedz się więcej rozumiem

Narzedzia

Siła Natury

Góralska rapsodia na dłuto i pilarkę - plener rzeźbiarski

09 Aug 2024   18:23

W dniach 5-9 sierpnia 2024 roku odbył się IV Plener Rzeźbiarski pod hasłem „Góralska rapsodia na dłuto i pilarkę”. Na wydarzenie, organizowane przez Ośrodek Promocji Kultury i Sportu Gminy Brenna, w ramach trwałości projektu „Za woniom drzewa”, co roku zapraszani są rzeźbiarze z Polski i Słowacji, którzy przez pięć dni tworzą dzieła sztuki inspirowane lokalnym folklorem.

Głównym punktem tegorocznego pleneru była wspólna praca nad wyjątkową rzeźbą. Przy tej okazji, pomysłodawcy wydarzenia postanowili wzbogacić przestrzeń o nową atrakcję dla turystów która stanie prawdopodobnie w Parku Turystyki w Brennej. Zaprojektowaliśmy kolektywnie ławkę ozdobioną postaciami charakterystycznymi dla regionu. Bohaterami tej niecodziennej, artystycznej instalacji są „Hanka i Wojtek” w tradycyjnych strojach, choć w grę wchodziła również postać gazdy Brennicy - legendarny Utopiec. Będzie ona nie tylko służyć odpoczynkowi, ale stanie się również symbolem łączącym przeszłość z teraźniejszością, naturę z kulturą, sztukę z codziennością.

Drewno - materiał z którego powstała - stanowi nieodłączny element tożsamości regionu. Jest żywą tkaniną natury, której struktura, słoje, sęki stają się dziełem sztuki i kroniką czasu. Miękkie w dotyku, a jednocześnie twarde i trwałe. Bywa schronieniem, źródłem dźwięków, zapachów… W rękach artystów i rzemieślników, drewno ożywa na nowo, przybierając kształty marzeń, przeobrażając się w figury, które będą cieszyć oko mieszkańców i gości odwiedzających park przez lata. Z Hanką i Wojtkiem można sobie od teraz zrobić pamiątkową fotografię. Zwieńczeniem pleneru jest więc wyjątkowa ławka! Mamy nadzieję, że stanie się nową atrakcją turystyczną Brennej, łącząc w sobie ducha tradycji z nowoczesnym podejściem do sztuki użytkowej, stając się symbolem gościnności i artystycznego ducha Brennej.

Wśród twórców tegorocznego pleneru znaleźli się:

Bogumiła Caniboł - Rzeźbiarstwo jest jej pasją. W drewnie pracuje piłami łańcuchowymi, a jej ulubionym tematem są anioły oraz postacie z bajek i legend. Bierze udział w wielu eventach rzeźbiarskich w Polsce i za granią podczas których zdobyła liczne nagrody. Tworzy również z ceramiki i zgłębia inne techniki tworzenia m.in. paper mache, masa solna, filcowanie, decupage.

Anna Koniecka - Od najmłodszych lat wykazywała chęć tworzenia. Drewno jako materiał rzeźbiarski skradło jej serce. Naukę odebrała na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie, m.in. na wydziale Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Obecnie pracuje lokalnie w Pracowni Snycerskiej w Górkach Wielkich.

Ireneusz Caniboł - Emerytowany górnik, zainspirowany pracami żony odnalazł żyłkę do rzeźbiarstwa. Lubi tworzyć przedmioty użytkowe, które efektownie ozdabia postaciami z baśni i legend. Uczestniczy w licznych plenerach  rzeźbiarskich w Polsce oraz za granicą. Jego prace spotkać można w parkach wielu miejscowości zarówno w Polsce jak też w innych krajach.

Wojciech Kot - Mieszkaniec Pogórza, pasjonuje się szeroko pojętą  kulturą i sztuką ludową,  szczególnie folklorem ziem górskich i budownictwem góralskim. Od kilku lat zajmuje się rzeźbą w drewnie i snycerstwem regionalnym. W wolnych chwilach, żeby być bliżej przyrody biega, jeździ na rowerze i chodzi po górach.