Ta strona korzysta z cookies, czyli niewielkich plików zapisywanych w Twoim urządzeniu - dowiedz się więcej rozumiem

Narzedzia

Siła Natury

Rzeki

Wszystkie rzeki i potoki gminy Brenna znajdują się w obrębie wododziału Wisły i należą do zlewiska Morza Bałtyckiego. Najważniejszymi ciekami wodnymi tego terenu są: Wisła, Brennica i Jasienica. Największą rzeką jest przepływająca przez północno-zachodni kraniec wsi Górki Wielkie – Wisła, do której uchodzi Brennica. Źródła Brennicy znajdują się na stokach Beskidka na wysokości 790 m n.p.m. i pod przełęczą Karkoszczonka. Początek rzeki Brennicy daje połączenie potoków Węgierskiego, Połacznego i Pościennego. Największe dopływy Brennicy są rozdzielone pasmem Starego Gronia (potok Leśnica i Hołcyna). Poza tym do Brennicy wpada wiele mniejszych potoków: Żarnowiec, Snowaniec, Śniegociny, Jatny, Głębiec, Bukowy, Chrobaczy, Węgierski i inne. O zasobności źródeł w wodę występujących na terenie gminy decydują wysokości względne, fliszowy charakter utworów skalnych, wilgotny klimat i dość znaczne zalesienie. Brennicę charakteryzuje duża zmienność wodostanu, gdyż wahania poziomu wody osiągają około 1,8m w Górkach Wielkich. Spadek Brennicy wynosi 30m na 1km długości. Według rocznika statystycznego z roku 1990 wody Brennicy zaliczane są do drugiej klasy czystości.

Brennica prawie na całej długości jest uregulowana. Istnieją na niej wybudowane kaskady umożliwiające w okresie letnim zażywanie kąpieli wodnych.

W 1999 roku rozpoczęto regulację potoku Jatny, którą zakończono w 2001 roku. W następnych latach uregulowano także potok Leśnica.

Wybudowano zaporę służącą do zatrzymania wszelkich nieczystości powstałych w czasie ulewnych deszczy. Potoki Hołcyna i Leśnica posiadają zapory wodne, na których znajdują się przystanie kajakowe.